Klub Turystyczno-Radiowo-Astronomiczny "Ryjek" SP9KGP

RSS
Categories Menu

Krótkofalarstwo

1Krótkofalarstwo czyli pasja do amatorskiego nawiązywania łączności radiowych narodziła się jako efekt uboczny wynalazku Marconiego. W ciągu tych z górą stu lat jakie minęło od wynalezienia radia zmieniło się jednak bardzo wiele! Dysponujemy znacznie lepszym sprzętem, wynaleziono wiele rodzajów emisji radiowych ale ten w zasadzie prosty wynalazek nadal fascynuje dziesiątki tysięcy osób na całym świecie.  Krótkofalowców można spotkać niemal w każdym kraju, a nawet na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Co jest takiego fascynującego w nawiązywaniu łączności radiowej i po co w ogóle to robić w czasach powszechnego dostępu do Internetu, czy telefonów komórkowych?

Krótkofalarstwo to eksperymentowanie!

W tym hobby mniej istotna jest przekazywana informacja, a bardziej sposób, w jaki udało się ją przekazać.  Samodzielnie zbudowany sprzęt? Własnego pomysłu antena? Zadziała czy nie? No właśnie…  a jak zadziała, to co zrobić żeby zadziałało lepiej? żeby wycisnąć te 10, 20, 200 czy 2 000 kilometrów zasięgu więcej… Żeby „dolecieć” dalej niż kolega… zdobyć więcej punktów, dyplomów wygrać zawody etc.

Krótkofalarstwo to sport! 

Istnieje całe mnóstwo sposobów na sprawdzenie siebie i swojego sprzętu. Istnieją zawody, w których liczy się nawiązanie jak największej liczby łączności w ograniczonym czasie, zawody w których można pracować jedynie telegraficznie, a nawet zawody w radiopelengacji sportowej, czyli namierzaniu ukrytych nadajników. Są też programy dyplomowe, w których punkty uzyskuje się za łączności z konkretnymi stacjami (nadającymi na przykład ze szczytów gór, czy też latarni morskich).

Krótkofalarstwo to sposób poznawania ludzi!

Kiedy usiądziesz wygodnie przed swoim nadajnikiem i zaczniesz wołać CQ, CQ, CQ… albo „ogólne wywołanie” nigdy nie wiesz kto ci odpowie.  Radiem amatorskim zajmują się ludzie o najróżniejszych zawodach i zainteresowaniach. Często nocą można się wdać w długie rozmowy na wiele interesujących tematów. Naprawdę na częstotliwościach amatorskich można usłyszeć o wszystkim od sadzenia ogórków gruntowych poprzez żeglarstwo, opisy wypraw w egzotyczne kraje aż po dyskusje o przewadze jednych mikro-kontrolerów nad innymi. Jedyne czego staramy się unikać to rozmowy o polityce…

Spodobało ci się?

Jeśli tak zapraszamy do nas! Pomożemy Ci przygotować się do egzaminu na świadectwo radiooperatora, odpowiemy na wszelkie pytania, a po szczęśliwym zdaniu egzaminu możemy na przykład pożyczyć antenę…